W czasach kryzysu gospodarczego banki znacznie ostrożniej udzielają kredytów, a wymagania stawiane przez nie zainteresowanym są coraz wyższe. Dla osób bez historii kredytowej lub o niskich dochodach, niemających szans na otrzymanie świadczenia finansowego z banku, pojawiła się nowa, atrakcyjna alternatywa pożyczek gotówkowych. W ich tradycyjnych wersjach kwota zwykle sięgała kilkuset złotych.

Inaczej jest w przypadku pożyczki pod zastaw samochodu. Im nowszy i droższy pojazd, tym wyższą kwotę pożyczki może uzyskać klient. Na czym jednak dokładnie polega pożyczka pod zastaw samochodu? Na jakich warunkach jest udzielana i kto może z niej skorzystać? Zachęcamy do zapoznania się z tymi kwestiami w niniejszym tekście.

Jak działa pożyczka pod zastaw?

W pożyczce pod zastaw samochodu najważniejszą kwestią jest wartość samego pojazdu, ponieważ to od niej będzie zależeć kwota możliwa do uzyskania. Im nowsze, lepiej wyposażone i utrzymane auto, tym większa jego wartość rynkowa i tym więcej pieniędzy za jego zastaw może uzyskać osoba zainteresowana.

Aby móc uzyskać pożyczkę pod zastaw samochodu, firma jej udzielająca w pierwszej kolejności dokonuje wyceny z pomocą swojego rzeczoznawcy. Na podstawie oględzin oraz konkretnych danych pojazdu, takich jak jego rocznik, przebieg czy historia, proponowana jest kwota finansowania. Jeśli podane warunki odpowiadają Klientowi, dochodzi do podpisania umowy pomiędzy stronami, a pieniądze wypłacane są tak szybko, jak to możliwe. W zdecydowanej większości przypadków Klienci otrzymują gotówkę od ręki, nawet przy znaczniejszych sumach. Konkretne warunki udzielonego finansowania są zawsze ustalane indywidualnie przez firmę, do której zgłasza się zainteresowany.

Kto może skorzystać z pożyczki pod zastaw?

Osoba wnioskująca musi spełniać minimum formalności, tzn. musi być pełnoletnia, mieć dowód osobisty oraz pełną zdolność do czynności prawnych, musi być też jedynym właścicielem oddawanego pod zastaw samochodu. Osoba zainteresowana nie musi mieć zdolności kredytowej ani danych w Biurze Informacji Kredytowej.

Pożyczka pod zastaw samochodu wymaga poddania wycenie również samego pojazdu i to od oceny rzeczoznawcy będzie zależeć wysokość pożyczonej kwoty. Samochód może być dowolnej marki i w dowolnym wieku. Najważniejsze, aby miał ważne ubezpieczenie OC, a przy wyższych kwotach często też AC, dowód rejestracyjny z ważnymi przeglądami technicznymi oraz kartę pojazdu, jeśli była wydana.

Jak regulowana jest pożyczka pod zastaw samochodu?

Jeśli pozwala na to stan techniczny pojazdu, zastaw samochodu może wynieść nawet 80% jego wartości. W przypadku osób, które nie mają zdolności kredytowej, a potrzebują pieniędzy na cito, jest to doskonała opcja na szybkie i pewne zdobycie gotówki. Na wartość zgłoszonego auta ma wpływ nie tylko jego stan techniczny, ale również aktualna cena rynkowa.

W czasie obowiązywania pożyczki pod zastaw ograniczone są możliwości w zakresie wprowadzania w modyfikacji w pojeździe czy jego zbycie. Obecnie niemożliwe jest zaciągnięcie pożyczki pod zastaw samochodu będącego w leasingu.

Okres przeznaczony na spłatę zaciągniętego zobowiązania wskazuje firma udzielająca pożyczki. Zazwyczaj daje na to swoim Klientom od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od tego, jak wysoka jest kwota, na jaką wyceniono pojazd.

AUKCJE ALLEGRO